KURUMSAL

Tarihçe

Ali Kemal Tuğtekin

Karanfil Serası- Laledere/YALOVA- Ali Kemal Tuğtekin | 1958

Solo Plant’ın çiçekçilik deneyimi 1950’li yıllara dayanmaktadır. Fotoğrafta bir aile şirketi olan Solo Plant’ın öncüsü olan Ali Kemal Tuğtekin’i görmektesiniz. Kesme çiçeğin merkezi olan Yalova’daki ilk çiçek serasıdır

çalışan

Cymbidium Sw. Serası- Merkez/YALOVA – Çalışan | 1975

Türkiye’deki ilk ve tek Cymbidium orkide serası yine Tuğtekin ailesi tarafından kurulmuştur. Orkidenin Türkiye’ye kazandırılmasında öncü olan Tuğtekin ailesinin deneyimleri babadan oğula aktarılarak kaliteli üretim anlayışı günümüzde de devam etmektedir.

Karanfil serası – Merkez/Yalova- Turhan Tuğtekin (sağda) | 1980

40 yıllık yapılan karanfil üretiminde;
1988 – 1989 : Yugoslavya
1992 – 1993: Bulgaristan, Yunanistan, Rusya, Romanya İhracatları yapılmıştır.
Bu ihracatlar Türkiye’den bu ülkelere yapılan ilk kesme çiçek ihracatıdır.
Resimde Solo Plant’ın kurucusu olan Turhan Tuğtekin’i görmektesiniz.

Karanfil serası
çağlar

Tuğtekin Çiçekçilik – Merkez/YALOVA – Çağlar Tuğtekin | 1994

Tuğtekin Çiçekçiliğin üretimini yaptığı ürünlerden sadece birkaçı Chrysanthemum L. (chrysantem), Freesia Klatt (frezya), Anthurium Schott, Cymbidium’dur. Günümüzde Anthurium ve Cymbidium üretimi hala Tuğtekin Çiçekçilik tarafından devam ettirilmektedir.

2014 soloplant

Solo Plant – Merkez/YALOVA | 2013

Solo Plant, 2014 yılında Yalova’nın Tigem arazisi üzerine 45.000 m2 alana kurulmuştur. Tesis köklü geçmişi ve deneyimleri ile günümüzde Phalaenopsis Blume orkide üretimi yapmaktadır. Mevcut durumda alanında lider olma özelliğini taşıyarak yıllık 2 milyon adet Phalaenopsis orkide üretmektedir. Hali hazırda Türkiye’nin orkide ihtiyacının %50’sini karşılayan Solo Plant, orkide ihtiyacı bakımından dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırmak için çalışmalarına devam etmektedir.

solo plant havadan2