Orkide Bakımı | Orkide Nasıl Sulanır? Orkide Sulama Rehberi
orkide bakımı orkide sulama

Orkide Bakımı | Orkide Nasıl Sulanır? Orkide Sulama Rehberi

Orkide bakımında en önemli noktalardan biri sulamadır. Maalesef yapılan sulama hataları nedeniyle birçok orkide çok geçmeden ya kök çürümesi ya da kök çekilmesi nedeniyle kaybedilmektedir. Peki orkide nasıl sulanır ve hangi aralıklarla sulanmalıdır? Püf noktaları nelerdir? Orkide nasıl canlandırılır? Sulama rehberimizde bu sorularınıza cevap bulacaksınız.

Orkide; genel olarak çok fazla su istemeyen, suyun içinde çok fazla kalması durumunda köklerinde çürümeler meydana gelen bir bitkidir. Bu yüzden ona ihtiyacı kadar su verilmeli ve saksının altında uzun süre su bekletilmemelidir.

Orkide bakımı nasıl yapılır? Orkide hangi aralıklarla sulanmalıdır? Orkidenin su isteği nasıl anlaşılır?

Orkide çiçeği dekoratif saksılar ile birlikte satın alınsa da altlarında bulunan saksı şeffaftır. Böylelikle kökleri sulama için kolay takip edilebilir. Köklerin rengi canlı yeşilden griye dönmüş ise orkidenizin suya ihtiyacı var demektir.

Kaç günde bir sulanır?

Normal şartlarda genellikle, yaz aylarında 4-5 günde 1, kış aylarında ise 6-10 günde 1 bir su bardağı suya ihtiyaç duyar. Bulunduğu ortam, aldığı güneş miktarı, ortam sıcaklığı gibi dış etkenlerden doları bu süre değiştirebilir. Bu durumda yapılacak en doğru yöntem saksı içinde görünen köklerin rengine bakarak ulama yapmaktır.

Sulamanın püf noktaları nelerdir?

Eğer köklerinin rengi açık gri şeklinde ise orkidemiz su istiyor, koyu yeşil renkte ise su istemiyor demektir. Bu yöntem ile yapılacak olan sulamalarımız daha güvenilir olacak böylelikle çiçeğimiz yanlış sulamadan dolayı zarar görmeyecektir. Unutmayın her şey tam kararında ve zamanında olmalı. Ne eksik ne de fazla.

Evde ve ofiste orkide nasıl sulanır?

Orkide sulamanın birkaç farklı yolu var ve biz sizlere en kolaylarını anlatacağız. Öncelikle suyun kolay tahliye edilebilmesi için şeffaf saksısının delikli olduğundan emin olun. Eğer deliklerde tıkanma var ise tıkalı olanları açmalısınız. Çünkü tahliye olamayan su; köklerde çürümelere sebep olacak, bunun sonunda da bitkinin yapraklarında buruşmalar ve çiçeklerinde de dökülmeler meydana gelecektir. Çoğu Phalaenopsis orkidenin ölme sebebi çok fazla sulanmasından ve fazla suyun saksı içinde bekleyip kökleri çürütmesinden kaynaklanmaktadır.

Sulama yöntemleri nelerdir? Ne kadar su verilir?

1. Üstten Dökerek Sulama Yöntemi

Bu yöntem diğer çiçeklerimizde de uyguladığımız  ve özellikle çok sayıda orkidesi olanlar için en kolay yöntemdir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta sulama yaparken orkidenin yaprak diplerine gelmeyecek şekilde saksı kenarlarına doğru üstten 1 bardak kadar suyu az az saksı kenarlarına doğru dökmektir. Altına süzülen su kalmışsa en geç 1-2 saat içinde fazlası boşaltılmalıdır.

2. Suya Daldırma / Suda Bekleterek Sulama Yöntemi (su banyosu)

Orkide Nasıl Sulanır?
Orkide Nasıl Sulanır?

Bir diğer sulama şekli ise daldırma ile sulamadır. Orkidenizin saksısından daha geniş bir kaba saksının yarısına gelecek şekilde su doldurun. Orkidenizi (saksısını) bu suyun içine koyarak 3-10 dakika boyunca suda bekletin. Bekletme sırasında elinizde toprağa sıkıca bastırın. Bu sayede köklerin arasından toprak akıp gitmez. Daha sonra orkidenizi sudan çıkarın ve saksıdaki su iyice süzülene kadar uygun bir ortamda bekletin. Süzdürme işlemini tamamlayıp suyun saksından tamamen süzüldüğüne emin olduktan sonra orkidenizi yerine alabilirsiniz.

Solo Plant Sıvı Orkide Besini ve Kullanımı

Solo Plant Youtube Kanalı‘nda bulunan 2 dakikada orkide nasıl sulanır başlıklı videomuzu da yazının sonunda bulabilirsiniz. Ayrıca videoda bahsedilen sulama ile bitkiye uyguladığımız Solo Plant Sıvı Orkide Besini‘ni buradan temin edebilirsiniz.

Yorumlar (0)