Yeni alınan orkide bakımı nasıl olmalıdır? | Ne Yapmalıyım?
yeni alınan orkide bakımı

Yeni alınan orkide bakımı nasıl olmalıdır? | Ne Yapmalıyım?

Yeni alınan orkide bakımı için vereceğimiz ip uçları ve püf noktalarına geçmeden önce belki de daha da önemli bir konu olan orkide seçimine değinmek istiyoruz.

Orkide alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle tavsiyemiz eğer orkideyi yerinden seçerek alma şansınız varsa, aldığınız çiçeğin saksı içindeki köklerinin ve yapraklarının iyi durumda olmasına dikkat ederek almanızı öneririz. Sağlıklı orkidenin saksı içindeki köklerinin rengi susuz ise gri renkte, suya ihtiyacı yoksa yeşil renkte olacaktır. Yapraklarının ise sert (diri), canlı olmasına ve yaprak diplerinde sararma, siyahlaşma, çürüme gibi hastalık belirtileri olmamasına dikkat etmelisiniz.

yeni alınan orkidenin bakımı

Yeni orkide aldım? Ne yapmalıyım?

Yeni aldığınız orkidenizi eve getirdiğinizde birkaç saat poşetinden çıkarmamanız çiçeğinizin ortam havasına adapte olmasını kolaylaştıracaktır. Fakat hediye gelen bir orkide için durum biraz farklı olabilir. Orkide bakımının püf noktalarını bilmezseniz ve geldiği şekliyle süslü püslü bırakırsanız kısa sürede kaybedebilirsiniz.

Poşetinden çıkardığınız orkidenize ilk yapmanız gereken saksı içindeki köklerin rengine göre su ihtiyacı varsa sulamasını yapmanızdır. Kökleri gri rengine dönmüşse su istiyor demektir. Aksine kök rengi yeşil ise ihtiyacı yoktur. (Orkide sulama hakkında detaylar için orkide sulama rehberimize bakabilirsiniz)

Yeni alınan orkidenin saksı değişimi yapılır mı?

Bilindiği gibi orkideler, doğada epifit olarak nitelendirilen bitkiler yani kökleri ile ağaç dalları ya da kovuklarına tutunarak yaşayan çiçeklerdir. Doğası gereği kökleri ile saksıya ve toprağına sıkıca tutunan bitki yeterli kök gelişimini sağladıktan sonra enerjisini gerekli şartlar sağlandığında çiçeklenmeye harcayacaktır.

Eğer siz zamanı gelmeden yani orkide, kökleri ile saksıyı tamamen sarmadan saksı ve toprak değişimi yaparsanız orkidenizin ya kötü etkilenmesine ya da bir süre çiçeklenmesinin gecikmesine sebep olursunuz. Size tavsiyemiz bitkinin kökleri ile saksısını sıkıca sarmamışsa saksı ve toprak değişimi konusunda acele etmeyiniz, bu süre bazen çiçeğinizi aldığınız süreden itibaren 2-3 yıl olabilir. Bu yüzden yeni alınan orkidelerde toprak ve saksı değişimi için acele etmemek gerekir.

Orkide saksı ve toprak değişimi hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni alınan orkide bakımında yaprakların önemi

Yeni aldığınız orkideniz için bir diğer tavsiyemiz; yapraklarının daha temiz ve parlak olması için bir bardak suya 2-3 damla limon suyu ekleyip bir bez ya da pamuk yardımıyla yaprakların altını üstünü silmeniz hem orkidenizi daha canlı hale getirecek hem zararlı böceklerden koruyacaktır.

Orkidenizi en uygun ortamda konumlandırın

Son olarak orkidenizi pencereye yakın, bol ışıklı fakat perde arkası ışığı dediğimiz sert ışık almayan bir yere konumlandırmanız orkidenizin uzun süre çiçekli kalıp sağlıkla gelişmeye devam etmesini sağlayacaktır. Daha detaylı bilgi için orkidenin sevdiği doğal ortamı hakkında daha önce paylaşmış olduğumuz blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Solo Plant Youtube kanalımıza abone olarak güncel orkide bakımı videolarımızı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)