Orkide nasıl budanır? | Orkide budama zamanı ve mevsimi

Orkide nasıl budanır? | Orkide budama zamanı ve mevsimi

Orkide bakımı konusunda değinmemiz gereken en önemli konulardan biri de orkide budama konusudur. Bu yazıda orkide nasıl budanır, nereden budanır gibi merak ettiğiniz birçok sorunun yanıtını bulabileceksiniz. Ayrıca orkide budama zamanı ve mevsiminden de bahsedeceğiz.

Orkide budama zamanı ve mevsimi

Peki orkide ne zaman budanır? Bu sorunun aslında net bir cevabı yoktur. Phalaenopsis cinsi orkideler gerekli şartlar sağlandığında yılda iki defa çiçeklenip toplamda 7-8 ay çiçekli kalabilen türlerdir. Bu yüzden orkide dalının budanma zamanı da çiçeklenme dönemine göre değişiklik gösterebilir.

Ev ortamında orkidemizi yılda iki kez çiçeklendirebilir miyiz?

Bu sorunun cevabı sizin bakım şartlarınıza ve orkideye yapacağınız müdahaleye göre değişmektedir. Orkidelerinizden yılda iki defa çiçek alabilmek için öncelikle temel bakım şartları olan bol ışık, az güneş, havalandırma, zamanında ve kararında sulama ile besin desteğini sağlamalısınız. Bu sayede orkidelerinizi çiçekleri döküldükten sonra doğru budama ile aynı daldan 2. kez çiçeklendirebilirsiniz.

Orkide nasıl budanır?

orkide budama

Bunun için yapmanız gereken; orkideniz çiçeklerini soldurup döktükten sonra dal uçlarında belirgin bir tomurcuklanma yoksa, daldaki bütün kapalı göz dediğimiz boğumları bırakıp ilk dökülen (en alttaki) çiçek sapının altından keserek budamasını gerçekleştirmenizdir. Budama için tavsiyemiz dalın ezilip zarar görmemesi adına bahçe makası ya da keskin bir bıçak tercih etmenizdir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise kullandığınız bıçağın ya da makasın ateş ve alkol ile sterilizasyonunu gerçekleştirmenizdir.

orkide budama zamanı ve orkide budama mevsimi

Kuruyan orkide dalı nasıl budanır?

Eğer orkide dallarınızda sararma başlamış ve çok sağlıklı görünmüyorsa kurumuş daldaki boğumlardan dipten sayarak üç tane bırakıp üçüncü boğumun üzerinden keserek budamasını gerçekleştirebilirsiniz.

orkide dalı budama

Bazı durumlarda orkideler dallarını çiçeklerini döktükten hemen sonra sarartıp kurutabilir, eğer köklerde problem yoksa bu sizi korkutmasın. Böyle durumlarda sararan dalı dipten 2-3 cm bırakıp kesmelisiniz. Merak etmeyin orkideniz sağlıklı olduğu sürece zamanı geldiğinde yeniden dipten yeni dallar vererek tekrardan çiçeklenecektir.

Budanan orkide bakımı nasıl olmalı?

Budanmış orkide bakımı da tıpkı orkide toprak değişimi sırasında kök budamasında kullandığımız sulandırılmış tarçın ile yapılabilmektedir. Bu şekilde mantar ve bakteriyel enfeksiyon ihtimallerine karşı bitkinizi korumuş olursunuz.

solo plant orkide besini

Budama yaptıktan sonra gerekli şartları sağlayıp bakımına devam edilen ve Solo Plant orkide besini ile desteklenen orkide, aynı dallardan yan dallar vererek kısa sürede tekrardan çiçeklenecektir.

Yorumlar (0)