Orkide Böceklenmesi | Sık Görülen Orkide Zararlıları
orkide böceklenmesi ve orkide zararlıları

Orkide Böceklenmesi | Sık Görülen Orkide Zararlıları

Evimizi güzelleştiren her bitki gibi orkideler de zaman zaman zararlı böceklerin istilasına uğrayabilir. Fakat böyle bir durumda orkide ilacı ile müdahalenin yanı sıra orkidenizi kurtarmak için öncelikle zararlının nereden gelmiş olabileceğinin tespit ederek kaynağına müdahale ile kalıcı çözüm yolu aramak daha doğru olacaktır.

Orkide böceklenmesi neden olur?

Orkide böceklenmesi bazen eve yeni gelen bitkiden bazen hava alsın diye açtığımız camdan kaynaklanmış olabilir. Peki orkide böceklenirse ne yapmalı? Öncelikle panik yapmadan orkidemizi günlük gözlemleyerek çok geç kalmadan zamanında müdahale etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi  öncelikle böceklerin geldiği kaynağı ortamdan uzaklaştırabilirsiniz. Örneğin; orkide böceklenmesine yeni aldığınız bir çiçeğin saksısındaki böceklerin etkili olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak buna müdahale edebilirsiniz.

Orkidemizin böceklendiğini nasıl anlarız?

Zararlı böceklerin istilasına uğrayan orkide genellikle yaprak altlarında ve dallarında yapışkan şeffaf damlalar halinde sıvı salgılayarak tepki vermektedir. Yani ilk işaret orkidemizin üzerinde oluşan yapışkan su damlacıklarıdır. Tabi bazen bir sinek zararsız bir örümcek gezinince bile orkide bu yapışkan sıvıdan az miktarda salgılayabilir. Bu durumda orkidemizi detaylıca kontrol edip böcek olup olmadığından emin olmalıyız.

Orkide için zararlı böcekler hangileridir?

Trips Böceği

trips böceği

Genellikle yeni çıkan taze yaprağın etrafında gizlenip yaprakta oluşan kabartı sivilce benzeri izler ile kendini belli eder. Yeni dalların uçlarına yerleşip tomurcukların ve çiçeklerin öz suyu ile beslenir ve dal ve çiçeklerde izler bırakır. Şeffaf, sarı, siyah renkli olup bit benzeri zararlı böceklerdir.

Örnek fotoğraflar

trips zararlısı

trips zararlısı

trips zararları

Unlu (pamuklu) Bit

unlu bit

İsminden de anlaşılacağı üzere beyaz, bulundukları yerlere pamuk gibi kalıntılar bırakan Tripse göre daha büyük ve yine Trips gibi bitki öz suyu ile beslenen zararlı böceklerdendir. Yaprak dipleri, boğum ve çiçek içlerinde gizlenirler. Bu küçük beyaz böceklerle mücadele etmek için orkidelerinizi sık sık kontrol etmenizi öneririz.

Örnek fotoğraflar

Unlu bit zararlısı

Unlu bit zararları

Kabuklu Bit

kabuklu bit

Görüntü itibariyle böcekten çok kahverengi bir kabuk olduğundan bilmeyenler için fark etmek zordur. Bitki üzerine yapışarak çiçeğin öz suyu ile beslenir. Bu zararlıyı tırnağınızla kazıdığınızda hemen yapıştığı yerden çıktığını görebilirsiniz. Diğerlerinde olduğu gibi aynı şekilde buda yaprak dal ve çiçek üzerine yerleşip müdahale edilmez ise bitkinin öz suyunu emerek zamanla kurumasına sebep olmaktadır.

Örnek fotoğraflar

Kabuklu bit zararlısı

Kabuklu bit zararlısı

Kabuklu bit bitkiye zararları

Kırmızı Örümcek

kırmızı örümcek

Bitkilerde fark edilmesi en zor zararlı türdür. Örümcekler gözle görülmeyecek kadar küçük olduğundan bu zararlıyı bitkide oluşan izler ile ancak fark edebilirsiniz. Bu izler genellikle yaprak üzerinde oluşan gümüş renkli noktalardır ve bu durumda emin olmak için bir pamuğa az limon sıkar dalları ya da yaprakları silerseniz pamukta pas gibi kahverengi bir kalıntı oluştuğunu görebilirsiniz.

Örnek fotoğraflar

kırmızı örümcek ve zararları

kırmızı örümcek ve zararları

Orkide böcekleri nasıl temizlenir?

Zararlılarla mücadelede her ne kadar önceliğimiz biyolojik mücadele olsa da yukarda saydığımız dört zararlı böcek ile mücadele etmek için size tavsiyemiz çok beklemeden uygun bir zirai ilaç alıp böceklenen orkide üzerinde uygulamanızdır.

İşte orkide orkide böceklenmesi ve sık görülen orkide zararlıları hakkında bilinmesi gereken en önemli bilgiler bunlardı. Orkide bakımı ile ilgili püf noktaları öğrenmeye devam etmek için takipte kalın. Bu konu hakkında merak ettiğiniz soruları da yorumlar kısmında sorabilirsiniz.

Yorumlar (2)

admin

Mümkün olduğunca doğal yöntemlerle baş etmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Evde ilaç kullanımını tavsiye etmiyoruz ama eğer bitkinin bulunduğu ortama en az 2-3 gün girmeyecekseniz Tripsol ilacını kullanabilirsiniz. Şu an kullandığınız yöntem işe yarıyorsa devam edebilirsiniz.

Gülşah Deveci

Trips için hangi ilacı tavsiye edersiniz? benim orkidelerimde çıktı 2 hafta her hafta başı nem yağı ile silip trips için bir satıcıdan ilaç aldım kullandım şimdilik görünmüyor ama olursa tekrar ne kullanmam lazım