Orkide Doğal Ortamı | Güneş sever mi? Nasıl yerde durmalı?
orkide doğal ortamı

Orkide Doğal Ortamı | Güneş sever mi? Nasıl yerde durmalı?

Birçok kişi yaşam alanlarını renklendirmek için çiçeklerden yardım alır. Bu çiçeklerden bir tanesi de orkidedir. Hepimiz evimizde veya ofisimizde orkidelerin görünüşüne ve uzun süre çiçekli kalıp ortamı güzelleştirmesine bayılırız. Fakat gözden kaçırdığımız bir konu var ki o da onların dekor değil canlı olduklarıdır. Öncelikle düşünmeliyiz ki çiçeğimizi koyduğumuz yer o çiçeğin gelişimi için uygun mu? Orkide doğal ortamı için uyumlu mu? Orkidemiz masanın üzerinde çok güzel duruyor olabilir veya komodinin rengine de çok yakışmış olabilir. Fakat bu yerler çok fazla ışık görmüyorsa, orkide ihtiyacı olan ışığı alamıyor ve karanlıkta kalıyorsa maalesef çiçeğiniz bu durumu pek sevmeyecektir. Bunun sonucunda da çiçekleri vaktinden önce solacaktır.

Orkide doğal ortamı nasıldır?

Orkidemizi memnun etmenin en büyük sırlarından biri de çiçeğinize sevdiği yetişme ortamını sağlamaktır. Tropikal bölgelerde yaşayan diğer orkideler gibi Phalaenopsis cinsi orkideler de doğal ortamında ağaç üzerinde kendilerine uygun kovuk ve dallar üzerinde tutunarak yaşarlar ve ışığa doğru büyüme eğilimi gösterirler. Doğrudan aldıkları bol ışık ve ağaçlardan süzülen perdelenmiş güneş ışıkları gelişimleri için çok önemlidir. İster evinizde ister ofisinizde olsun, onları aldıktan sonra yapmanız gereken en önemli adım uygun yer seçimidir. Peki orkide için en uygun ortam neresidir? Elbette orkidenizi bol gün ışığı alan cama yakın yerlere konumlandırmanızdır.

epifit orkide
orkide doğal ortamı

Orkide çiçeği güneş sever mi – hangi ortamı sever?

Evet, tropik orkide de klorofil içeren diğer bitkiler gibi güneş ışığına ihtiyaç duyar. Fakat bu çiçek doğası gereği aydınlık fakat doğrudan güneş ışığı almayan ortamları sever. Onlar için en sağlıklı ışık doğal ışıktır. Güneşin yakmayan saatleri yani sabah ya da ikindi güneşini kısa süreli alan aydınlık bir pencere yanıdır. Güneş ışınlarını uzun süre alan bir konumda ise tavsiyemiz perde arkasından süzülen başka bir deyişle tül arkası dediğimiz homojen ışık orkideleriniz için ideal olacaktır. Onlar için en uygun ortam doğuya veya batıya bakan pencerelerin yakınları olsa da evinizin cephesi hangi yön olursa olsun cama yakın yerlere konumlandırıp uzun süreli yakıcı güneş ışıklarından sakınmanız yeterlidir.

Güneş orkidelere zarar verir mi?

Orkideler doğal ortamlarında gölgeli aydınlık olarak ifade edilen yüksek ve geniş yapraklı ağaçların gövdelerinde yaşayan (epifit), asalak olmayan bitkilerdir. Bu nedenle doğal ortamlarında direkt güneş ışıklarından korunmuş olurlar. Eğer orkideniz doğal ortamındakinden farklı şekilde uzun süre doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa orkide yapraklarında kalıcı güneş yanıkları oluşacaktır. Ve bu yanıklar maalesef orkidenizin yapraklarını kaybetmesine sebep olabilecek olumsuz bir durumdur.

Çiçeğin konumlandırılması konusunda sıklıkla yapılan hatalardan da kısaca bahsetmekte fayda var. En sık yapılan yanlış uygulamalara şunları örnek verebiliriz;

  • Pencere ile perde arasında güneşi doğrudan alacağı bir yere koymak
  • Balkonda güneşte bırakmak
  • Evin az ışık alan veya hiç almayan karanlık odasına koymak (pencereye uzak, az ışık alan, TV yanlarına veya göz önünde olsun diye orta sehpaya koymak
  • Kalorifer yakınlarında çok sıcakta bulundurmak

Orkide ortam sıcaklığı nasıl olmalıdır?

Orkideler için 18-24 derece arası sıcaklık ideal sıcaklıktır. Phalaenopsis cinsi orkideler doğal ortamları gereği nemli ortamları severler. Bu yüzden odanın nem oranının düşük olmamasına dikkat edip bulundukları odayı sık sık havalandırmanız orkideniz için faydalı olacaktır. Ayrıca sprey yardımı ile günaşırı yapraklarına su uygularsanız nemlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yorumlar (0)